Zelená škola

Naša Meduška je zapojená do programu Zelená škola. Ide o najväčší výchovno – vzdelávací ekoprogram na svete určený pre materské, základné a stredné školy, ktoré sa rozhodli zmeniť nielen seba, ale aj svoje okolie. Pre takúto zmenu sme sa rozhodli aj my. Tento program motivuje k realizovaniu dlhodobých, praktických a vzdelávacích aktivít, ktoré majú pozitívny dopad nielen na životné prostredie školy, ale aj jej okolia. Zapojenie sa do programu Zelená škola so sebou prináša aj zlepšenie medziľudských vzťahov a atmosféry a to vďaka vzájomnej spolupráci.

Od septembra 2017 sme zvládli nasledovné aktivity:

Zákaz letákom

Aby nám neboli zbytočne vhadzované do schránok papierové letáky, ktoré my v Meduške určite nepotrebujeme, vyrobili sme si hneď v septembri na schránku oznamy.

nadpisy6 nadpisy8

Nádoby na separovanie odpadu

Aby sme mohli v Meduške aj v triedach separovať odpad, pripravili sme si na separáciu nádoby a dobre sme ich označili. A tak sa nám v triedach objavili “žltý plastožrút” a “modrý papierožrút”.

bty bty

Detské separačné hliadky

Aby sa pekne všetci naučili hádzať odpad tam kam patrí vytvorili sme detské separačné hliadky, ktoré na to dohliadajú.

separačné hliadky2 bty

Stop jednorázovým plastovým pohárom

Keďže u nás v Meduške robíme veľa spoločenských aktivít aj s rodičmi, mali sme vo zvyku používať k občerstveniu plastové poháre. Prišli sme na to, že tieto plastové poháre môžeme vymeniť za sklenené. a tak to aj od októbra robíme.

bty

Ako premeniť odpadový materiál na hračku?

Premenu odpadového materiálu na hračku si vyskúšali naše Lienočky, ktoré si z roliek od toaletného papiera vyrobili maľovaním a lepením veselé postavičky.

DSC_3354 DSC_0158

Informačná tabuľa

Aby sme nezabúdali na to, čo všetko patrí medzi odpad, ako ho separovať a čo všetko sme už v rámci Zelenej školy stihli, pripomína nám to naša informačná tabuľa.

20171031_101748 infotabuľa1

Druhy odpadového materiálu

Pri tejto aktivite sme sa dozvedeli niečo viac o tom, aké druhy odpadového materiálu poznáme. Súčasťou bolo aj zakopanie rôznych druhov odpadu v našej záhrade. Po nejakom čase zistíme, ktorý odpad sa rozložil a ktorý nie.

20180111_120756 20180111_120828

Exkurzia ASA Trnava

Počas exkurzie sme sa dozvedeli ako to vyzerá, keď sa odpad neseparuje a kde sa vyváža väčšina komunálneho odpadu z nášho mesta a okolia. Areál miestnej skládky bol veľký, najskôr nás privítal zelený zatrávnený kopec, ktorý prešiel postupne do hromady odpadu.

skladka 2 skladka

Dielničky “Tvoríme z odpadu – plast a papier”

Počas našich tvorivých dielničiek sme kreatívne využívali odpadový materiál (plast a papier) a vyrobili si zvieratká z roliek od toaletného papiera alebo papierového obalu na vajíčka, kvetináče na bylinky a kvetinky z PET fliaš.

bty bty received_1881922001857931