Napísali o nás …

V Trnavsku o nás písala pani redaktorka Darina Kvetanová, ktorá nás navštívila 5.3.2014 a podľa toho, čo nás napísala sa jej u nás zrejme páčilo:

Keď je deťom tak dobre, ako doma

Začínali s ôsmymi deťmi, dnes im päťdesiat drobcov napĺňa kapacitu každý školský rok. Meduška, prvá súkromná materská škola v Trnave, je obľúbená vďaka pokrokovému a rodinnému prístupu. O tom sa môžu záujemcovia presvedčiť na dni otvorených dverí v utorok 11. marca. Do konca týždňa potom prebieha zápis.

Iným smerom, ako je bežne v školstve zaužívané, sa vybrali v mnohých prípadoch. z sa vyberú do lesa, potom hľadať sneh. Na prechádzku idú s deťmi, aj keď trochu prší. Však si stačí obuť gumáky a obliecť pršiplášť. Namiesto bielej múky varia zo špaldovej alebo cereálnej a na prvú školu v prírode nečakajú až do základnej školy. „Celá naša filozofia je v tom, že dieťa vnímame ako osobnosť a priateľa s vlastným názorom,“ hovorí riaditeľka Medušky Iveta Pavlíková. „Chceme ho usmerniť a zároveň s ním rozobrať každú situáciu, ktorú zažije v škôlke. Deti si totiž vedia povedať svoj názor, a tak zisťujeme, aké majú tvorivé nápady,“ objasňuje.

V lese aj v jaskyni

Človek hneď po prekročení prahu tejto školy cíti ten rozdiel. Všetci sa na seba usmievajú, vládne tu rodinná atmosféra. Deti majú celý deň pestrý program. „Chodíme s nimi plávať, korčuľovať sa, denne majú angličtinu, pracujeme s počítačmi a interaktívnou tabuľou,“ opisuje riaditeľka. A čo už spomínané stravovanie? „Snažíme sa, aby v tom malom množstve jedla, ktoré dieťa v tomto veku zje, bolo čo najviac živín,“ pridáva sa manažérka Medušky Daniela Hirnerová. „Okrem desiatej, obeda a olovrantu preto deťom pripravujeme ešte ovocné misy.“ Na čerstvý vzduch chodia s drobcami v každom počasí, pretože je to zdravé a skvelé otužovanie. „Máme veľkú záhradu a trávime v nej takmer celé popoludnia, a tiež chodíme na výlety do lesa alebo do jaskyne Driny,“ dodáva Daniela Hirnerová.

Pokrokoví

Zaujímavé sú aj environmentálne aktivity, na ktoré v Meduške dbajú. „Chceme, aby deti samé pochopili, prečo je separovanie dôležité. Na jeseň napríklad zakopeme kúsok jablka, papiera a igelitové vrece. Na jar ich potom vyberieme a zistíme, čo sa stalo,“ vysvetľuje učiteľka Renáta Peterková. V zime zas spolu kŕmia vtáčiky, potom sadia kvety a polievajú ich. Čerstvú mätu a medovku, z ktorej im panie kuchárky urobia po obede nápoje, si samé trhajú v záhradke. V Meduške navyše myslia aj na pracovne vyťažených rodičov. Otvorená je totiž o 7. do 18. hodiny.

DARINA KVETANOVÁ,  7.3.2013

Foto: Archív Meduška

Žiadne komentáre

Komentáre sú uzatvorené.